İLAÇLAMANIN ÖNEMİ - Akademik İlaçlama
15979
page-template-default,page,page-id-15979,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

İLAÇLAMANIN ÖNEMİ

İnsanların yaşam bölgelerinde bulunan haşere ve kemirgenler (fareler), çeşitli hastalıklara ve tehlikelere neden olurlar.

Sağlığımızı tehdit eden çeşitli hastalık yapıcımikropları taşırlar.(Sarılık,Tifo,Tifüs,Sıtma vs.)

Taşıdıkları virüsleri besinlerimize ve kullandığımız kaplara bulaştırırlar.

Yaşadığımız ve çalıştığımız binalarda bulunan çeşitli cihazlara,mobilyalara zarar verir,maddi kayıplara yol açarlar.

Elektrik kablolarını,plastik su borularını kemirerek yangınlara ve çeşitli kazalara neden olurlar.

Görüntü olarak tiksinmeye, tiksintiye neden olurlar,huzursuzluk ve korku yaratırlar.

 

Haşereler yaşadığımız binalara şu yollardan giriş yaparlar

  • Havalandırma boşlukları
  • Kapı altları
  • Kırık camlar
  • Boru ve kabloların etrafındaki boşluklar
  • Banyo, wc, balkon ve su giderleri
  • Duvar çatlakları ve yarıkları
  • Karton koliler
  • Uçarak açık pencerelerden
  • Kanalizasyon

Doğada 800 bin civarında böcek türü bulunmaktadır. Bu böcek türleri sıcak havalarda veya sıcak ortamlarda daha fazla barınmaolanakları bulmaktalar ayrıca sayılarında da artışlar olmaktadır.

Yaşadığımız mekânlarda sıkça karşılaştığımızhaşereler(hamam böcekleri, kalorifer böcekleri, pire, bit, tahtakurusu, örümcekler, karınca, akrep, kene, ağaç kurdu, tahtakurdu, tahta biti, toz piresi, kedi piresi, vb.) insan sağlığı açısından da ciddi tehlikeler oluşturmaktadırlar. Böcekler evimize, iş yerimize çeşitli yollarla girebilmektedirler. Bazen alış veriş poşetimizle, misafirliğe gittiğimiz yerden, beslediğimiz hayvanımızla bu böcekleri farkında olmadan yaşadığımız mekânlara taşıyabilmekteyiz.

Böcekler insan sağlığını tehdit etmektedir. Örneğin; sinek larvaları insanın gözüne, kulağına, midesine, burnuna, midesine, bağırsaklarına hatta beynine ulaşarak önemli hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bazı böcek türleri (kalorifer böcekleri, hamam böcekleri, pire haşeresi, tahtakurusu böceği, kene haşeresi, akrep, kulağakaçan böceği, bit, gümüş böceği, tatarcık böceği, akar böceği vb.), uçan haşereler (sivrisinek, karasinek, arı, güve) ve kemirgenler(ev faresi, lağım faresi, çatı faresi vb.) dışkı, idrar, leş ve çöp gibi atıkların üzerlerine konarak veya gezinerek bu atıklardaki mikropları hortumları, kıllarını veya bacakları ile taşıyarak insanların yaşadıkları mekânlara taşırlar, bu alanlardaki gıda ürünlerine ya da giyim eşyalarına bulaştırırlar.

Böylece başta ishal olmak üzere birçok mide-bağırsak hastalıklarına, alerjilere sebep olurlar. İnsan kanını emen böcekler (pire, tahtakurusu) ve sinekler birçok ciddi hastalıkları kan yoluyla bulaştırırlar.

Sivrisinek, kene, pire, tahtakurusu, tatarcık böcekleri kan ve lenf emerek; akrep, çıyan, kene gibi böcekler sokarak; bazı sinek çeşitleri dokulara yerleşerek; bazı böcekler de alerjilere neden olmakta mikrobik ve parazit hastalıklara sebep olurlar.

Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.