Toz Piresi - Akademik İlaçlama
16193
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16193,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Toz Piresi

Toz piresi, evlerin içerisinde yataklar, yastıklar, yorganlar ya da çarşaflar gibi insanların kıl ya da deri döküntüleri ile beslenen bir haşere türüdür. Bu haşereler sıcak nemli ortamlarda çok bol bulunmaktadır. Sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı rengi türlere göre değişmektedir. Yavrulama dönemlerinde çok fazla yumurta bıraktıkları için hızlı bir şekilde üremektedirler.

Bu haşereler tozlu ortamları çok fazla sevdiğinden evinize yerleşmelerini önlemek için evinizi bol bol havalandırmalı, temizliği asla ihmal etmemelisiniz. Toz pireleri sadece insan değil hayvan akarlarından da beslenmektedirler. Ayrıca meyveler ile de beslenebilen bu haşereler, meyvelerin öz sularını emerek bu meyvelerin bozulmasına neden olurlar.

Toz pireleri çok ufak boyutlarda olan bir haşere türüdür. Alerjik rahatsızlığı olan insanlar bu haşerelere karşı oldukça duyarlıdırlar. Günde birçok kez dışkılarlar. Bu dışkılar ile birlikte çeşitli alerjik hastalıklar, bronşit gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. İnsanlardan dökülen kıl, kepek, saç ve bunlar gibi organik maddelerden beslenen bu haşereler sadece tozlu ortamlarda bulunmaz, temiz evlerde de bunlardan bulmak mümkündür.

Toz Piresi İle Mücadele

Mikroskop altında görülebilen bu canlıların yaklaşık olarak 150 çeşidi vardır. Bu haşerelerin dışkıları astım için risk faktörleri arasında yer almaktadır. Toz piresi ilaçlama da kişisel ilaçlamaların hiçbir faydası olmayacaktır. Bu sebeple uzman bir ilaçlama şirketinden yardım almanız gerekmektedir. Bu sayede haşerelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kategori
Yürüyen haşereler
Etiketler
toz piresi, toz piresi ilaçlama